Spojovací materiál
Závitu si můžeme všímat na různých místech, přičemž klasikou jsou šroubky a matice, kde si všímáme vnitřního a u šroubku zase vnějšího závitu. Používaný spojovací materiál je to z toho důvodu, že je rozebíratelný, takže když budeme potřebovat daný stroj opravit, tak nemusíme vůbec nic poškodit a dané součástky zase přitáhneme k sobě. Spojovací materiál je opravdu široký, takže můžeme pro daný případ vybrat vhodné produkty.
Samozřejmě většina těchto spojů je samosvorných, kdy je dotáhneme, aby bylo dosaženo jistého předpětí a potom máme jistotu, že se nám spoj nepovolí. Šrouby koupíme o různých pevnostech, kdy ty lepší jsou dražší, takže pokud to jde, tak se zvolí ty levnější, ale ve větším počtu. Závity můžou však sloužit i k převodu pohybu. Můžeme takto měnit rotační na posuvný, což můžeme vidět třeba na soustruhu, kdy se nám pohybuje nožová hlava ve dvou směrech, přičemž kromě ručního ovládání můžeme zapnout automatický posuv.
Výroba
Každý závit má své parametry, kam můžeme zařadit průměry, stoupání a tak dále. Běžným druhem je metrický, s kterým se můžeme setkat na mnoha místech. Jsou tu však i obory jako třeba topenářství, kde se setkáme s trubkovým. Ať už chcete vyrábět jakýkoliv typ závitu, tak potřebujete vhodné nástroje. Když si doma budete sem tam potřebovat vyřezat nějaký závit, tak nám klidně stačí ruční provedení, ke kterému nepotřebujeme ani žádný stroj. Samozřejmě ve firmě bychom se u sériové výroby zbláznili, kdybychom měli vyrobit několik set závitů denně, proto nastupují na scénu stroje.
Můžeme k tomu využít frézky i soustruhy, přičemž dnes je řada těchto strojů vyráběna jako CNC, kde je dosahovaná kvalita a přesnost ještě lepší. Ověřenými produkty jsou závitníky Narex I-nastroje, protože ty mají dobrou trvanlivost a také přesnost, takže při správném nastavení stroje se nemusíme bát, že bude vyrábět zmetkové závity.