Elektroinstalace v hliníku se stále objevuje v některých objektech i přesto, že od data její instalace již proběhlo několik desítek let. V některých bytech dokonce stále spolehlivě slouží, ovšem ne vždy je to výhra a ne všude je to bezpečné. S čím byste měli počítat, jestliže máte ve svém domě elektroinstalaci v původních hliníkových vodičích?
Poškozená izolace – staré hliníkové rozvody mohou mít již za zenitem své životnosti izolační vrstvu. Umělá hmota natažená na kabelech již může být zpuchřelá a na některých místech může dojít k jejímu odlupování, což by mohlo vést k nebezpečnému zkratu. Jestliže si povšimnete například při výměně svítidla u stropu odlupující se izolace, domluvte se s elektrikářem na rekonstrukci vedení. Případný zkrat vodičů může vést k nebezpečnému a ničivému požáru.
Hliníkové elektrické rozvody si již v minulosti podmínily pravidelné nebo alespoň občasné dotahování šroubů ve svorkách. Pokud se vlivem extrémní roztažnosti a smršťování hliníkového vodiče v průběhu používání elektrického obvodu uvolní šroub ve svorce, může tu vzniknout elektrický oblouk a může dojít k požáru. Máte-li doma stále ve zdi hliník, zkontrolujte stav elektrických kontaktů ve vypínačích, rozvodných krabicích a zásuvkách.
Příkony spotřebičů – je-li v domácnosti v provozu pouze řada úsporných svítidel s LED diodovými žárovkami, světelné okruhy nejsou namáhané a v případě, že izolace vodičů je v pořádku, nemusí být důvod zde provádět výměnu elektroinstalace. U zásuvek to bývá horší, ale i tam lze provozovat velmi úsporné spotřebiče. Pokud nemáte doma koberce ani pračku, na podlaze je jen dlažba a malé koberečky, které perete v pračce u rodičů nebo jinde, kde je pračka k dispozici, a zároveň doma nemáte ani rychlovarnou konvici a vlastníte jen úspornou chladničku, notebook, toustovač a ponorný mixér a vaříte na plynu a vodu ohříváte karmou, pak je zátěž zásuvkových okruhů velmi malá a hliník by tu mohl sloužit ještě řadu let – záleží v jakém jsou zásuvkové okruhy stavu.