Když si rozeberete metody a způsoby vytápění objektů, zjistíte, že pouze dva jsou na špici mezi ostatními, co se týče úspory provozních nákladů. A sice vytápění dřevem a tepelná čerpadla v Plzni či v jiných lokalitách. Při dnešních cenách elektrické energie a zemního plynu se vám značně prodraží zejména plynový kotel, elektrokotel a samozřejmě elektrické přímotopy. Podobné je to i s dálkovým vytápěním, kde centrální kotelny s plynovým topením zásobují teplem celá sídliště, lépe jsou na tom pouze kotelny, kde se stále spaluje uhlí.
Budeme-li porovnávat mezi sebou dřevo a tepelná čerpadla, vyjdou nám zajímavé údaje:
Pohodlí – tam jednoznačně vede tepelné čerpadlo, protože jeho obsluhu řídí termostat a v zásadě nemusíme dělat vůbec nic pro udržení tepelného komfortu. U dřeva je to mnohem náročnější, a to i tehdy, máme-li dřevo nařezané a naštípané elektrickým štípačem. Do krbu či krbových kamen musíte přikládat, hlídat, zda oheň neuhasl a být také pokud možno někde nablízku. Samozřejmě to vyžaduje i vynášet popel a mít důkladně objekt zabezpečený i co se týče rizika vzniku požáru.
Provozní náklady – ty mohou být přibližně na podobné výši u dřeva i tepelného čerpadla, vše závisí na cenách elektrické energie a palivového dřeva. Většinou se uvádí, že v porovnání s plynovým kotlem a elektrickými přímotopy uspoří tepelné čerpadlo téměř tři čtvrtiny nákladů.
Pořizovací náklady – tam zas vychází jednoznačně lépe vytápění dřevem, protože pořídit krbová kamna, pokud máte funkční komín a nepotřebujete ke kamnům výměník (což jsou ovšem další peníze navíc), vás vyjde zhruba na tři až padesát tisíc korun, zatímco u tepelných čerpadel je cena i několikanásobně vyšší, záleží na výkonu a dalších parametrech zařízení.
Rozhodování, čemu dát přednost, tedy nebude snadné, každopádně vám doporučujeme pečlivě zkoumat a zvážit oba způsoby, pokud si mezi nimi máte vybrat ten pravý.